atrakcje.miniaturowe.swiatynie

Południowo-wschodni kraniec Polski fascynuje nie tylko dziewiczą przyrodą, ale również przepięknymi budowlami sakralnymi. Ich małe repliki znajdziemy w jednym miejscu – w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, które powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika.

Z roku na rok, to wyjątkowe miejsce odwiedza co raz więcej turystów, którzy z ciekawością przyglądają się i poznają budowle sakralne, położone na terenach, gdzie spotykał się katolicko-łaciński zachód z bizantyjsko-ortodoksyjnym wschodem.

Na prawie hektarowej powierzchni parkowej zgromadzono tu 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy.

Miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Uzupełnieniem ekspozycji są wydobywające się z głośników muzyka i śpiewy religijne, odpowiadające poszczególnym grupometnicznym.

Fundamenty małych budowli wykonywane są głównie z drewna dębowego. Podstawowa konstrukcja składa się z płyty wodoodpornej, którą pokrywa się deseczkami z drewna modrzewiowego czy blachą, tak jak w oryginale. Przy budowie makiet wykorzystuje się dokumenty konserwatorów zabytków.

– Jeżdżę też osobiście i robię zdjęcia poszczególnym świątyniom, zwracając uwagę na szczegóły. W niektórych przypadkach, kiedy nie było opisu danej budowli, przy pomocy lasera dokonywaliśmy szczegółowych pomiarów obiektów i na tej podstawie tworzyliśmy dokumentację. – opowiada ks. Bogdan. Centrum jest otwarte w godzinach od 9:00 do 17:00. Natomiast w lipcu i sierpniu w godzinach od 9:00 do 19:00. Istnieje również możliwość obejrzenia ekspozycji w nocy. Mozna to wcześniej uzgodnić wysyłając zapytanie e-mailem lub telefonicznie.

Dwa razy do roku – jesienią i wiosną – minibudowle poddawane są konserwacji. Budowa jednej makiety, w zależności od jej skomplikowania, trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Najwięcej czasu potrzeba na zgromadzenie dokumentacji.

źródła:
http://www.myczkowce.org.pl