Zielona szkoła w Bieszczadach – Laboratorium Natury – 5 dni pełne doświadczeń

LABORATORIUM NATURY – SUBCARPATHIA

Prawdziwie zielona szkoła w Bieszczadach

„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean”.

Isaac Newton

Szkoła to nie tylko tablica, ławka i stos książek. Szkoła to przede wszystkim poznanie i odkrywanie świata. Odkryj z nami świat, który czeka na Ciebie za oknem. Jeśli uczyć się geografii to tylko wędrując po górskich szlakach. Historia? Przy wielkim ogniu posłuchamy opowieści z zamierzchłych czasów i wspólnie poszukamy nieistniejących wsi łemkowskich. Biologii będziemy się uczyć szukając tropów dzikich zwierząt i odwiedzając zagrodę żubrów. Lubisz nauki ścisłe? To chętnie sam wykonasz niejedno doświadczenie. Nauka nie musi być nudna – wystarczy, że razem z nami odkryjesz świat.

program pobytu:

Dzień I

Przyjazd i zakwaterowanie

1600 – obiad

A wieczorem…

LEKCJA 1: MITOLOGIA BIESZCZADU – historia z lekkim przymrużeniem oka – wieczorem gdy zmrok zapadnie wspólnie zasiądziemy do kolacji przy wielkim ognisku wysłuchując bieszczadzkich opowieści z zamierzchłych czasów.

Dzień II

800 – 900 – śniadanie

a po śniadaniu…

LEKCJA 2: SZLAKIEM ODKRYWCY PRZYRODY – geografia i biologia Karpat – jak przystało na prawdziwego odkrywcę przyrody, z mapą i notesem w ręku, wyruszymy na wyprawę ścieżką przyrodniczą na Połoninę Wetlińską oraz na spotkanie z „Bieszczadzkim Bizonem”. Po dotarciu na szczyt 1228 m.n.p.m. Schronimy się w ” Chatce Puchatka” gdzie popijając gorącą herbatkę będziemy podziwiać otaczające nas Góry i zapierające dech w piersiach widoki.

w programie:

 • autokarowa wycieczka dookoła Bieszczadów z przewodnikiem
 • Bieszczadzki Park Narodowy
 • piesza wędrówka na szczyt Połoniny Wetlińskiej 1228 m.n.p.m.
 • punkt widokowy w Lutowiskach
 • Smolnik – drewniana cerkiew greckokatolicka
 • pokazowa zagroda żubrów w Mucznem

*czas trwania wycieczki ok. 8 h

1600 – 1700 – obiad

A po obiedzie…

LEKCJA 3: NATURA ZAKLĘTA W OBRAZIE – warsztaty fotografii przyrodniczej   Natura tworzy najpiękniejsze obrazy a my spróbujemy je dostrzec z różnej perspektywy. Wspólnie nauczymy się, jak zrobić najlepsze ujęcie otaczającego nas świata. Jak rozpoznać dobrego fotografa? Amator martwi się o sprzęt, a mistrz martwi się o światło…

1900 – 2000 – kolacja

Dzień III

800 – 900 – śniadanie

a po śniadaniu…

LEKCJA 4: KARPACCY OSADNICY – historia bez przymrużenia oka. W tym dniu wybierzemy się  na wycieczkę aby nieco bliżej poznać burzliwą historię tej części Polski.  Na początek  w  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zobaczymy jak dawniej mieszkali i pracowali ludzie w Karpackich wsiach i miasteczkach. Sprawdzimy jak wyglądało życie codzienne w tym „najspokojniejszym zakątku świata”. Dowiemy się też jakimi ścieżkami chodził Dobry Wojak Szwejk oraz kim był sławny Grzegorz z Sanoka. Z bliska poznamy też jak dawniej budowano zamki i twierdze i jak przez długie wieki zmieniały się sposoby obrony miast w burzliwych czasach licznych wojen.

W programie:

 • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
 • Zagórz – ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych
 • ruiny zamku Sobień

* czas trwania wycieczki ok. 7 h

1600 – 1700 – obiad

a po obiedzie…

LEKCJA 5: Bieszczadzka łamigłówka – matematyczna gra terenowa  – Matematyka jest bezsprzecznie królową nauk. I będzie nam dzisiaj bardzo potrzebna. Rozwiązanie zagadki nie będzie jednak łatwe. Trzeba mocno ruszyć głową, żeby odnaleźć zagubione „skarby”

1900 – 2000  – kolacja

Dzień IV

800 – 900 – śniadanie

a po śniadaniu…

LEKCJA 6: WIELKA PEREHRADA – fizyka w praktyce – pieszo przemierzymy szlak do Soliny aby wejść na koronę największej w Polsce zapory wodnej. Poznamy historię powstania tej wielkiej budowli oraz związane z nią legendy. A przede wszystkim postaramy się zgłębić zasady działania tej wielkiej elektrowni. Spróbujemy też zbadać ogrom i siłę spiętrzonej przez Zaporę wody. Zwiedzimy również położoną w bliskiej odległości drugą zaporę, w Myczkowcach, porównując ją z tą solińską.

w programie:

 • piesza wycieczka szlakiem do Soliny
 • spacer koroną zapory wodnej w Solinie
 • zapora wodna w Myczkowcach

* czas trwania wycieczki ok. 5  godz. Dodatkowo proponujemy rejs statkiem po Jeziorze Solińskim w cenie 15 zł od osoby

1500 – 1600 – obiad

a po obiedzie…

LEKCJA 7: ZIELONE LABORATORIUM – fizyka pełna doświadczeń  – Fizyka, to nie tylko wzory i ich przekształcenie. Wszystko, co nas otacza, to nieustające zjawiska fizyczne. Kilka z nich uda nam się „odkryć”. Wspólnie wykonamy kilka niesamowitych eksperymentów, które pomogą nam zrozumieć naturę świata.

w programie:

 • zajęcia warsztatowe i terenowe
 • „wyszukiwanie” ciekawych zjawisk w otoczeniu
 • konstruowanie drobnych przyrządów
 • samodzielne przeprowadzenie doświadczeń

1900 – 2000 – kolacja

Dzień V

śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd

całkowity koszt pobytu: 469 zł/1 os.

W cenie:

 • 4 noclegi
 • 4 śniadania
 • 4 obiady
 • 4 kolacje (w tym jedna kolacja w formie ogniska z kiełbaskami)
 • realizacja programu (w tym: usługa przewodników, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zajęcia edukacyjne z instruktorami).

Cena nie zawiera kosztów transportu na wycieczki.

Cena dotyczy grup powyżej 35 osób. 

Istnieje również możliwość dostosowania programu i uzgodnienia ceny, do planowanego czasu trwania pobytu.

Więcej informacji na temat Zielonych Szkół i atrakcji w Bieszczadach na stronie:

subcarpathia.com.pl    tel. 662 051 107

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!